Két okból is szívesen írok erről a kiállításról, ugyanis az egyik kedvenc múzeumom -mint Kelet rajongó- a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeum. A másik ok, hogy annak idején amikor kyokushinkai karatéztam, nagyszerű mesterem Adámy István hansi nemcsak technikailag oktatott minket ( "uchi deshi"-ket), hanem bevezetett a busido-ba, a korabeli japán élet, a szamurájok vallási, erkölcsi, etikai rendszerébe is. Hálás vagyok Neked mindezért a mai napig! Osu Hansi!
A kiállításon a harcosok fegyverei és tárgyai kerültek bemutatásra - a legpompásabb darab egy 1820-ból származó szamuráj díszviselet.
A japán életet (is) áthatja a tökéletességre való törekvés. Ez maga a do , az Út, ami egyben a Cél is. Ezért vontak egyenlőséget pl: egy tökéletesen kivitelezett teaszertartás és egy tökéletes kardvágás között. Mert a tökéletesség elérése a legfontosabb, a legmagasabb tiszteletet érdemli.
Így ez a vezérelv a kiállítás tárgyaiban (amik szigorúan szabályozott rendszer alapján készültek) is megnyilatkozik.
A tárlat alapszinten beavatást ad a filozófiáról, a japán múltról, a szokásokról, a családi hierarchiáról, a nevelési rendszeréről, a szamurájok értékrendszeréről, a kardviselési normákról, és még a kimonóviselés szigorú szabályairól is tudomást szerezhetünk.
Ámulatba ejtő tárgyakat láthatunk. A ceremóniamester szívből ajánlja! Nekem 10/10 pont.
Szamurájok és gésák időszaki kiállítás 2013. november 3-ig tekinthető meg a Hopp Ferenc Kelet-ázsiai Művészeti Múzeumban.
Kapcsolat
Kérdésed van, ajánlatot kérnél, kérlek írd meg, és keresni foglak!