A ceremóniamester -ed ritkán tömegközlekedik, de akkor viszont csúcs, hogy már van a mobiljegy!
Csütörtökön elérhetővé vált ez a rendszer, kérdés volt, hogy iPhone-ról mennyire kényelmes a használata, hogyan tudunk a tömegközlekedéshez online jegyet, bérletet vásárolni és így tovább… Akkor konstatáltam, hogy sima jegyet bizony nem lehet venni, napijegyet azonban már igen, és persze elérhetővé váltak a szokásos havi bérletek is. Jobb-e ez a rendszer a megszokottnál, működik-e iPhone-on, illetve mennyire használható? Ezekre kerestem a választ.
BKK Online Shop
Hogy Magyarországon így néz ki egy weboldal asztali, hordozható számítógépen és mobilon 2017-ben, az szerintem szánalmas, és közel sem méltó a BKK-hoz, akik az elmúlt években sikeresen reformálták a táblákat, kijelzőket, bevezették a FUTÁR-t, és van rendes iOS alkalmazásuk is, ami tényleg működik. Szóval egyszerűen nem értem, hogy nézhet ki ez így 2017-ben. Mintha 2007-ben készült volna, annak megfelelő designnal. Milyen készülékekre optimalizálták? Miért pixelesek az ikonok?
Így néz ki mobilon:

Szerintem jelen állapotában mobilon nem is érdemes próbálkozni a regisztrációval, célszerűbb azt számítógépen megtenni, akkor nem fogunk bosszankodni a felület esetlenségén. A bérlet vásárlása már úgymond nem akkora probléma, ott a menü átláthatóbb és végig lehet menni a procedúrán.
A vásárlás után pedig erre a linkre kattintva láthatóvá válik a bérletünk. Egyszerre csak egy készüléken jelentkezhetünk be, és a BKK tájékoztatása szerint minden egyes nap, használat előtt frissítenünk kell egy bejelentkezéssel. Tehát a jegyek, bérletek használatához internetkapcsolat szükséges, legalább naponta egyszer, ezek után offline is működnek egész nap.
Az adatokat frissítenie kell mindennap, még az utazás megkezdése előtt, ezért kérjük, ügyeljen arra, hogy utazás előtt mobileszközét csatlakoztassa az internetre Tipp: a Web Bérlet parancsikonját tegye ki mobileszköze kezdőlapjára, hogy bármikor egy kattintással elérje.

Ilyen, amikor van érvényes, és ilyen amikor nincs érvényes jegyünk, bérletünk.
Használatához elég csak felmutatni az ellenőrnél, illetve, ha ellenőrizni kívánja a bérletünket, akkor a QR kód ikonra kell rányomunk. A legfrissebb iOS 10.3.2-vel és az iOS 11-gyel is megfelelően működik az online portál, tehát iPhone-nal is “kényelmesen” használható. Nyilván jobb lenne egy alkalmazás, ha már van kettő is az App Store-ban, de egyelőre ezt még nem oldotta meg a cég, így is sokkal nagyobb problémákkal szembesült az első pár napban a hanyag weboldal miatt, amiről több magyar híroldal is írt.
“iOS alkalmazás”
Az iPhone-on parancsikont is létrehozhatunk és ezzel úgynevezett web appot kapunk. A megnyitott aloldalon nyomjunk rá a megosztás ikonra középen, majd a Főképernyőhöz adás opcióra. Immáron offline is elérhetővé válik, ha a szokásos napi frissítést megcsináltuk.

Összességében tehát van még mit javítani a BKK-nak, de ettől függetlenül már használható iOS-en a rendszer, reméljük hamarosan lesz natív alkalmazás is. ceremóniamester forrása
AZONBAN!!!!!!Még ne használd!!!! A miért-re alább választ is kapsz :
Napok alatt elképesztő számú és súlyosságú hibát sikerült felfedezni a BKK múlt héten bejelentett új elektronikus jegyrendszerében. Az új megoldás webshop része ugyanis hemzseg a véramatőr programozási hibáktól és biztonsági gyengeségektől, időt szinte semmit nem lehet megvásárlásával spórolni, ráadásul maga az elektronikus jegy is minimális technikai tudással is könnyen hamisítható lehet.
Alapvető biztonsági szabályokat sem tartottak be
A jelek szerint az új rendszer fejlesztői a legalapvetőbb biztonsági irányelveket és megfontolásokat sem tartották be. Így például az elektronikus jegy, illetve bérlet megvásárlására használható shoprendszer nem ellenőrzi a felhasználó által regisztrációkor megadott emailt, ami miatt hibás email címet, illetve tévedésből más emailjét is meg lehet adni. Erről ráadásul a felhasználó nem is értesül, csak majd akkor, amikor szüksége lenne az emailre.
Ráadásul a rendszer a jelek szerint kódolatlanul tárolja el a felhasználók adatait, köztük a jelszót is. Ez utóbbi azért problémás, mert ha így valaki feltöri az adatbázist vagy véletlenül kiszivárog annak tartalma - vagy urambocsá' illetéktelenül hozzáfér valamelyik munkatárs -, akkor a megadott email-jelszó párosokat közvetlenül is felhasználhatja más szolgáltatásokba történő bejelentkezéshez is (pl. az adott felhasználó postafiókjának elolvasásához vagy Facebook-fiókjába történő belépéshez).
Már fel is törték a rendszert, lenyúlhattak adatokat
Itt ráadásul nem elméleti fenyegetésről van szó - ugyanis valakinek állítólag már az első nap sikerült egy olyan biztonsági hibát találnia, amivel bármelyik másik regisztrált felhasználó adatait le tudja kérdezni. Ez utóbbi a jelszótól függetlenül is nagyon problémás, hiszen regisztrációnál rengeteg személyes adatot, köztük teljes nevet és címet is meg kell adni.
Ráadásul aki ezek után úgy dönt, hogy köszöni, de inkább mégsem kér a jóból, az sem tud semmit tenni. Az egyszer már megadott adatokat ugyanis jelenleg nem lehet a rendszerből törölni.
Magát a BKK-t is simán át lehet verni
Az elektronikus jegyvásárlási oldalon egyébként egy másik nagyon súlyos hibát is azonosítottak, aminek kihasználásával a felhasználók maguk tudták meghatározni azt, hogy az értékesítési felület mennyi pénzért is adja el nekik a jegyeket. Ennek köszönhetően akár pár tíz forintért is vehettek hosszabb időre szóló bérletet is - ezáltal nyilván megkárosítva a közlekedési társaságot.
Bár ennek megvalósítása bűncselekmény, ezért senkinek nem javasoljuk, ez azzal kombinálva, hogy a rendszer a regisztrációkor nem ellenőrzi megfelelően az adatokat, akár mások befeketítésére is felhasználható lehet. Ezt a rést egyébként a BKK állítólag még mindig nem zárta le, csak beüzemelt egy ellenőrzést, amivel megpróbálja a hibát kihasználni próbálókat elcsípni.
Problémás a vásárlás és a jegy használata is
Ehhez képest eltörpülő problémának tűnik az, hogy például az elektronikus jegy gyakorlatilag nem használható rendesen az egyik legnépszerűbb mobileszköz-családról, az iPhone-ról és az iPad-ról, mert egyszerűen nem kompatibilis azok böngészőjével. Ez ráadásul csak akkor derül ki, amikor a jegy már megvételre került, és azt érvényesíteni, illetve bemutatni kellene.
A több napra szóló elektronikus jegyeket, illetve elektronikus bérleteket ugyanis megvétel után is minden nap újra kell érvényesíteni, ami azonban magától nem történik meg. Ez utóbbi azért problémás, mert erre csak internet-kapcsolat birtokában van lehetőség - és ha valakinek utóbbi nincs a telefonján, és úgy indult el otthonról, hogy nem frissítette aznapra a jegyét, nyilvánvalóan ezt már a tömegközlekedési eszközön sem fogja tudni megtenni.
Az ellenőrök sincsenek felkészülve
Az egyetlen reménye ebben az esetben az lehet, hogy az ellenőrök sem állnak majd a helyzet magaslatán, és nem veszik észre, hogy nem érvényes a jegye. Erre - legalábbis most, az első napokban - megvan minden esélye, a beszámolók szerint ugyanis a BKK munkatársai nem, hogy az elektronikus jegyet alig ismerik, de az annak ellenőrzésére szolgáló eszközöket sem tudják megfelelően kezelni, sőt, van hogy nincs is náluk ilyen.
Emiatt a jegyek ellenőrzése még annál is nehézkesebben és lassabban történik meg, mint amire amúgy az új rendszer bevezetése miatt számítani lehetne. A használat egyébként is olyan körülményes az állandó frissítési kényszer és a böngészős működött miatt, hogy az ember komolyan elgondolkodik rajta, hogy ennek az egésznek mi értelme.
Nem tudni mikorra fog jól működni
A helyzeten az sem segít, hogy a BKK a felmerülő problémákra igen rosszul reagál: javítás helyett elkerülő megoldásokat vezet be, illetve volt olyan eset is, amikor a központ egyszerűen annyit reagált a súlyos biztonsági problémáról szóló bejelentésre, hogy köszönik, és majd a törvényben meghatározott 30 napon belül reagálnak arra.
Igazából a rendszerrel kapcsolatban egyre gyakrabban hallani olyan véleményeket is szakértőktől, hogy azt egyszerűen le kellene állítani és vissza kellene vonni - mert olyan sok sebből és olyan súlyosan vérzik, hogy reálisan egyszerűen lehetetlen megjavítani; és helyette egy teljesen új, immár hozzáértő szakemberek által megtervezett és elkészített rendszert kellene bevezetni. ceremóniamester forrása