Ceremóniamester ajánlja - Korok - Szépségideálok 1. rész

Esküvői ruhák

Minden kornak megvan a maga szépségideálja. Így a középkor dundi-husos nőjétől kezdve a mai horribile dictu! növekedéshormonos, kockáshasú nőig. Ezt a témát fogja a Ceremoniamester -ed körbejárni pár cikken keresztűl. Kezdjünk egy igazi érdekességgel - Japánnal.

 

 

A fogak feketítése, japánul ohaguro ősi szokás Japánban, a legrégebbi előfordulásait a történészek a 2–5. század közé teszik, a tömeges elterjedést pedig a 12. századra. Hogy miért tartották szépnek a fekete fogat a japánok, annak már a múlt ködébe vész az eredete, általában arra tippelnek a kutatók, hogy a rizsporral fehérre festett arc mellett csúnya sárgának tűntek a fogak, és úgy tartották esztétikusnak, ha a hajjal megegyező színűre, vagyis feketére festik. Eleinte csak az arisztokrácia és különösen a császári család köreiben volt szokás, hogy nagyobb ünnepekre feketére festik a fogaikat, aztán az 1500-as évektől egyre jobban elterjedt a dolog; a szépség, a vagyon, és a nemesi származás jelképe volt a fekete fog. Később annak jelzése, hogy egy lány elérte a felnőttkort.

 

 

Japánban az ohaguro változatos formákban több száz éven keresztül létezett, és a Meidzsi-kor végéig a szépség egy formájának számított a lakosság körében. Ennek egyik oka lehet, hogy a koromfekete tárgyakat, mint például a lakkal fedett iparművészeti alkotásokat, gyönyörűnek találták.
Elnevezés[szerkesztés | forrásszöveg szerkesztése]
Az „ohaguro” szó a japán arisztokrácia szókincséből származik. A régi kiotói Császári Palotában fusimizu (五倍子水?) néven volt ismert, míg a köznép körében a kanecuke (鉄漿付け?), cukegane (つけがね?) és hagurome (歯黒め?) kifejezések voltak használatosak.

 

 

 

Utalások az ohagurora találhatóak a Heian-korban született Gendzsi szerelmeiben, illetve a Cucumi Csúnagon Monogatariban is. A Heian-kor végén a pubertáskor elérésekor az arisztokrácia férfi- és nőtagjai, valamint szamurájok és a nagyobb templomokban dolgozó templomszolgák is befestették fogaikat. Főként a császári család és a magas arisztokrácia körében volt elterjedt, hogy a hakamaza (= szertartás, amelynek során a gyermek megkapja első hakamáját) végeztével befeketítették fogaikat és befestették szemöldöküket (hikimaju (引眉?)). Ez a szokás az Edo-kor végéig élt a császári udvarban.

 

Az Edo-kor után már csak a császári család férfi tagjai és az arisztokraták gyakorolták a fogfeketítést. A procedúrával járó munka és szag miatt a nők közül ekkor már csak a férjezett nők, a 18 évnél idősebb férjezetlen nők, a prostituáltak és a gésák festették fogaikat feketére. A vidéki emberek csupán különleges ünnepek alkalmával, mint a macurik, esküvői szertartások és temetések alkalmával gyakorolták az ohagurot. A szokás emellett megjelent népmesékben is, mint például a Gon, a kis rókában.

 

A fogfeketítésre egy különleges mixtúrát alkalmaztak, aminek az alapja ecetben feloldott vasreszelék volt, ebbe teafüvet és lereszelt diókból, bogáncsokból származó festékanyagokat kevertek. A festést néhány naponta kellett megismételni, és kutatók szerint még jótékony hatása is volt, ugyanis fertőtlenített, és védett a fogszuvasodás ellen.

 

 

 


Akadt olyan időszak, amikor csak a férfiak feketítettek, de általában női szokás volt, az 1800-as években gyakorlatilag minden 18 év feletti nőnél megszokott volt, kivéve a legszegényebbeket, akik csak esküvők és temetések alkalmából engedhették csak meg az ohaguro szertartását. Fekete fogsoruk volt a gésáknak és a prostituáltaknak is. A Japánba látogató nyugati utazók sokáig félreértették a fogfeketítést, és azt gondolták, hogy az egyfajta büntetés, illetve annak jelzése, hogy a nő már férjezett.

1870-ben Meidzsi császár, a modern Japán atyja, a nyugati nyitás jegyében betiltotta az ohagurót. Pár évtized kellett, hogy az ország átvegye a nyugati stílust és a hófehér fogakat, amit évszázadokig állatiasnak és barbárnak tartottak, mintha valakinek a csontjai látszanának ki, szépnek lássák.

 

 

 

Az ohaguro napjainkban már csak színdarabokban, a gésanegyedekben, néhány macuri alkalmával és filmekben látható.

Még ez is érdekelhet - a Ceremóniamester ajánlja

Válogatás az esküvői ruhák blogból

Divatbemutatókról ollózva 50 -Ceremóniamester ajánlja

Szablya Ákos ceremóniamester , a Te ceremóniamestered egy új sorozatot indít Neked Divatbemutatókról ollózva címmel. A legnagyobb divatházaktól kezdve a legextrémebb ruhákig mindent fogsz látni ebben a csokorban. Remélem inspiráló, de az biztos hogy amulatba ejtő lesz majd. :) Most épp egy tervező óriás, Rahul Mishra 2021 színekkel teli, vibráló, legújabb ruháit nézheted végig.

Legújabb álom esküvői ruhák, trendek 270 - Ceremóniamester ajánlja

Ha álmaid esküvői ruháját keresed, akkor jó helyen jársz, mert a Szablya Ákos ceremóniamester, a Te ceremóniamester -ed hetente újabb és újabb neves tervezőtől mutat Neked szépséges esküvői ruhakölteményeket. Most épp, Ladybird új esküvői ruháit nézheted végig. 

Divatbemutatókról ollózva 36 -Ceremóniamester ajánlja

Szablya Ákos ceremóniamester , a Te ceremóniamestered egy új sorozatot indít Neked Divatbemutatókról ollózva címmel. A legnagyobb divatházaktól kezdve a legextrémebb ruhákig mindent fogsz látni ebben a csokorban. Remélem inspiráló, de az biztos hogy amulatba ejtő lesz majd. :)   
Vissza a esküvői ruhák blog bejegyzésekhez

Amennyiben nemcsak az esküvői ruhák érdekelnek, hanem esküvőre ceremóniamestert is keresel, akkor kérlek nézd meg a weboldalam ahol mindent infót megtalálsz rólam, referenciáimról vagy akár a tanítványaimról.

ceremoniamestered.hu